Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Żądanie alimentów

Alimenty to temat, który powraca często jak bumerang. Wzbudzają wiele emocji, niepewności i pytań: w jakiej wysokości można ich zażądać, kiedy zobowiązany musi je płacić, czym są potrzeby usprawiedliwione?

Alimenty – kto i kiedy może ich zażądać?

Obowiązek alimentacyjny jest bezwzględny; nie ma możliwości zniesienia go prawnie. W przypadku problemów z alimentami, ich wysokość ustalana jest przez sąd. Alimenty zależą od potrzeb jednej ze stron, jak i zarobków ze strony drugiej. Wszystko ustalane jest w oparciu o materiał dowodowy. Każda osoba, która jest sprawna, pracuje i posiada nawet najskromniejszy dochód w świetle prawa musi podzielić się nim ze swoim dzieckiem.

Kto może ubiegać się o alimenty?

Mimo, że najczęściej alimenty płacone są dzieciom, które nie są w stanie same się utrzymać, obowiązek ten jest znoszony, gdy majątek dziecka wystarcza na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania. Istnieją także alimenty między krewnymi. Wtedy ubiegać się o nie może osoba, która znajduje się w niedostatku. W przypadku dzieci od rodziców nie ma potrzeby udowadniania, że żyje ono w niedostatku.

Wysokość alimentów

Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe zobowiązanej osoby. Sąd może często orzec taką wysokość, która nie pokrywa się z faktycznymi dochodami, a z możliwościami zarobkowymi. To sytuacja w której ktoś jest np. dobrym fachowcem, dobrze zarabia i zaczyna płacić wysokie alimenty. Zwalnia się, zatrudnia dorywczo i wnosi wniosek o zmniejszenie alimentów, jednak jak się okazuje – to niemożliwe.

Przeczytaj również: Jakie są koszty sądowe do zapłaty po przegranej rozprawie?