Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie zostały udostępnione zwiedzającym w 2010 roku, są więc dość nowym szlakiem turystycznym w Grodzie Kraka, powstałym w następstwie prac archeologicznych we wschodniej części Rynku, trwających nieprzerwanie przez 5 lat od roku 2005.

Efekty tych badań prezentowane są w podziemnej wystawie „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” na ponad 6 tys. m² powierzchni.

Na zwiedzających czekają rozmaite atrakcje. Można obejrzeć dawne wodociągi, pozostałości osady przedlokacyjnej wraz z XI wiecznym cmentarzyskiem, fragmenty kamiennych dróg z czasów króla Władysława Łokietka, najstarszych murowanych budowli handlowych Krakowa (Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate), średniowieczne bruki Sukiennic oraz monety, ozdoby i różne przedmioty zgubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w minionych czasach.

Poza reliktami przeszłości, zwiedzający mogą zapoznać się z dawną kulturą dzięki zrekonstruowanym dwunastowiecznym warsztatom złotnika i kowala oraz rekonstrukcji kramu kupca średniowiecznego czy obejrzeć makietę piętnastowiecznego miasta. Ale podziemia Rynku Głównego to nie tylko rezerwat archeologiczny i rekonstrukcje oraz makiety. Jest to również miejsce, którego klimat buduje współczesna technika, proponująca innowacyjne ujęcie spotkań z historią i zabytkami – hologramy prezentujące zabudowę Rynku czy liczne prezentacje w salach projekcyjnych oraz w sali kinowej.

Przeczytaj również: Jak znaleźć dobrego przewodnika, gdy chcemy coś zwiedzić?