Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Dlaczego nie pracujemy w swoich wyuczonych zawodach po szkole?

Polski rynek pracy od wielu lat boryka się z szeregiem różnorakich problemów. Ostatnimi czasy jeden z najpoważniejszych z nich został całkiem skutecznie zredukowany. Mowa oczywiście o bezrobociu, które obecnie szacowane jest na poziomie 6,3 %, czyli osiągnęło wartość bardzo zadowalającą. Nie znaczny to jednak, że rynek pracy funkcjonuje bez zarzutu. Drugim w kolejce wciąż nierozwiązanym problemem jest bardzo częste niepracowanie przez Polaków w wyuczonym zawodzie.

Jak życie weryfikuje marzenia

Według ostatnio przeprowadzanych badań szacuje się, że aż ponad połowa Polaków pracuje w innym niż wyuczonym zawodzie. Jest to liczba ogromna, która swoją wielkość czerpie z kilku źródeł. Największym problemem jest skostniały system edukacji, który nie nadąża za potrzebami rynku pracy. W ciągu zaledwie kilku lat skok technologiczny spowodował powstanie nowych, wcześniej zupełnie nieznanych stanowisk pracy, na które polskie uczelnie nie były w żaden sposób przygotowane i nie potrafiły stworzyć odpowiednich kierunków studiów.

Drugim problemem stało się przesycenie rynku pracy dyplomami humanistycznymi. To właśnie absolwenci tych kierunków statystycznie mają największe trudności ze znalezieniem pracy. Jeśli dodać więc brak odpowiednich studiów i kształcenie zbyt dużej ilości studentów w przesyconych branżach, wynikiem mogło być tylko samo edukowanie się przez absolwentów po studiach i szukanie pracy często całkowicie poza swoją branżą. Dobitnie pokazuje to jak bardzo nasze uczelnie cierpią na brak elastyczności i przepełnione są schematami i skostniałymi przyzwyczajeniami, które całkowicie nie pasują do obecnej sytuacji na rynku pracy.

Przeczytaj również: Jak najlepiej robić notatki?