Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jakich uszkodzeń w oponie nie da się naprawić?

Przekłucia lub cięcia

Jeśli auto przejedzie po gwoździu lub innych odpadkach drogowych, może wówczas dojść do przebicia opony. W zależności od miejsca, w którym dojdzie do cięcia, naprawa może być możliwa lub nie.Jeśli do uszkodzenia dojdzie poza zewnętrznymi rowkami obwodowymi (rowkami, które owijają się wokół opony) lub na oponach o wzorach bieżnika, które nie mają rowków obwodowych, prawdopodobnie będzie trzeba wymienić oponę. Kwestia naprawy przebicia jest również ograniczona do otworów o średnicy 1/4 cala lub mniejszej. Kawałki nie są naprawialne, jeśli są wystarczająco głębokie, aby można je było wyciąć w jednym ze stalowych pasów wewnątrz opony.

Nakłucie ściany bocznej

Jeśli przebicie znajduje się w bocznej ścianie opony, należy ją wymienić. Dzieje się tak, ponieważ podczas jazdy, boczna ściana opony regularnie się zgina. Zatyczka lub łata opony może się wówczas poluzować. Również powietrze w oponie wyciska się na ściankach bocznych pod ciężarem pojazdu podczas jazdy. Każdy słaby punkt na bocznej ścianie opony zostanie zaatakowany przez ekstremalne ciśnienie i istnieje ryzyko wybuchu w miejscu, gdzie naprawa została wykonana.

Nakłucie barku

Jeśli nakłucie znajduje się na obszarze barków opony, wtedy z pewnością nie da się jej naprawić. Podczas jazdy, obszar barków opony jest pod największym naciskiem i maksymalnie wygina każdą część opony. Krzywa łopatki opony sprawia, że ​​trudno jest pozostawić łatkę lub wtyczkę na miejscu.

Przeczytaj również: Stół warsztatowy – jak wybrać najlepszy?