Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Studia w Polsce czy za granicą?

Studia w Polsce czy zagranicą

Coraz więcej młodych Polaków decyduje się podjęcie studiów poza granicami rodzimego kraju. Niesie to za sobą wiele zalet, takich jak praktyczna nauka obcego języka czy poznanie zagranicznej kultury. Jednak czy rozpoczęcie studiów za granicą zawsze jest dobrą decyzją?

Koszty studiów w Polsce a za granicą

Warto przede wszystkim warto zwrócić uwagę na koszta, jakie muszę ponieść studenci zdobywający edukację za granicą. Najwięcej płacą studenci uczęszczający na cieszące się największą renomą uczelnie w Stanach Zjednoczonych, takie jak Harvard czy Stanford University – roczne czesne może przekroczyć nawet 180 tysięcy złotych. Warto wziąć pod uwagę również koszt mieszkania i utrzymania, który także nie jest niski. Nieco mniej płacą studenci w Anglii – około 45 tysięcy złotych rocznie – a najmniej w Niemczech. Roczne czesne na najlepszych niemieckich uczelniach zazwyczaj nie przekracza 2 tysięcy złotych.

Dobre uczelnie w Polsce

Choć uczelnie takie jak Oxford czy Harvard cieszą się renomą na całym świecie, w Polsce również nie brak uczelni o wysokim poziomie edukacji. Największą renomą cieszy się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, a także Politechnika Warszawska. Dużą zaletą tych uczelni jest to, że są one publiczne, a więc nie wymagają stałej rocznej opłaty. Jedynym kosztem, jaki musi ponieść student, jest opłata rekrutacyjna na wszystkich wybranych kierunkach. Ponadto koszty zakwaterowania i utrzymania w Polsce są znacznie niższe niż w krajach anglojęzycznych.

Przeczytaj również: Dokumenty wymagane na studia podyplomowe