Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Szkoła policealna czy studia – co wybrać?

Uzyskanie matury i tym samym zakończenie nauki w szkole średniej jest czasem, w którym życie każdego młodego człowieka zostaje całkowicie przemeblowane. Jest to czas podejmowania bardzo ważnych decyzji, które w bardzo niedługim czasie zaowocować mogą skierowaniem całego życia na konkretne tory. Jedną z najtrudniejszych do podjęcia decyzji jest ta o wyborze ewentualnej ścieżki edukacji. Pytanie, które zawsze maturzyści sobie zadają brzmi: czy iść na studia, czy może do szkoły policealnej?

Wybór ścieżki zawodowej

Jeszcze kilka lat temu oczywistym i naturalnym było, że zaraz po uzyskaniu matury przystępowało się do szukania miejsca na studiach. Często na uczelnie trafiały osoby, które wcale nie marzyły o takiej edukacji lub nawet o tym konkretnym kierunku studiów. Poskutkowało to wkroczeniem na rynek pracy ludzi co prawda wykształconych, ale niepotrzebnych. Stali się oni albo bezrobotni albo pracowali w całkowicie innym niż studiowany wcześniej zawodzie. Dziś ten trend nieco się zmienił i ponownie docenione zostały szkoły policealne. Szkoły, które kształcą pod konkrety zawód i branże. Kończąc taką szkołę ma się w ręku dyplom, który jest co najważniejsze wartościowy.

Spowodowane jest to tym, że szkoły policealne, aby przetrwać lata posuchy, musiały mieć profil skierowany precyzyjne na zapotrzebowania rynku pracy. Dzięki temu ukończenie takiej szkoły właściwie gwarantuje miejsce pracy. Co prawda nie można mówić wtedy o sobie, jako o kim z wyższym wykształceniem, jednak pragmatyzm już dawno zaczął brać górę nad bezwartościowym na rynku pracy tytułami.

Przeczytaj również: Studia w Polsce czy za granicą?