Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Na czym polega EcoDriving?

Wraz z rosnącymi cenami paliwa coraz więcej kierowców jest świadomych maksymalnej wydajności swojego samochodu. EcoDriving to sposób jazdy, który zmniejsza zużycie paliwa, emisję gazów cieplarnianych i liczbę wypadków. Eko-jazda polega na jeździe w inteligentny, płynny i bezpieczny sposób, który prowadzi do średniej oszczędności paliwa rzędu 5-10%.Warto zatem zapamiętać, że dobra jazda to jazda ekologiczna.

Siedem złotych zasad EcoDrivingu

1. Przewiduj przepływ ruchu

Planuj trasę, po której będziesz się poruszał i przewiduj na niej przepływ ruchu. Zachowaj większy odstęp bezpieczeństwa od innych samochodów, aby zwiększyć zakres ruchu w ruchu. Maksymalnie wykorzystuj pęd pojazdu (na biegu lub neutralnym), przyspieszaj i hamuj płynnie.

2. Utrzymuj stałą prędkość przy niskich obrotach

Jedź płynnie, używając najwyższego możliwego biegu przy niskich obrotach. Unikaj jazdy z nadmierną prędkością.

3. Reaguj z wyprzedzeniem

Przejdź na wyższy bieg na około 2000 obrotów na minutę. Rozważ sytuację na drodze i specyfikę pojazdu w tym np. krzywą momentu obrotowego silnika.

4. Często sprawdzaj ciśnienie w oponach

Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane, ponieważ niskie ciśnienie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i powoduje marnowanie paliwa.

5. Unikaj ciężaru własnego i oporu aerodynamicznego

Usuń ciężkie przedmioty i nieużywane stelaże z pojazdu. Również zamykanie okien na autostradzie zmniejsza opór i pomaga zwiększyć zużycie paliwa.

6. Udostępnij swój samochód

Pożyczanie i dzielenie samochodów to świetny sposób na ekologiczną jazdę. Jednym ze sposobów zmniejszenia emisji na osobę i rachunków za paliwo o 50 procent jest dodanie kolejnego pasażera

7. Korzystaj oszczędnie z klimatyzacji

Korzystanie z klimatyzacji niepotrzebnie zwiększa o pięć procent emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

Przeczytaj również: Jakich uszkodzeń w oponie nie da się naprawić?