Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Studia zaoczne – najpopularniejsze kierunki

Studia zaoczne są doskonałym sposobem na zdobywanie wykształcenia dla osób, które chcą wcześniej wejść na rynek pracy lub są na nim od dawna i chciałyby zdobyć dyplom bez jednoczesnej utraty zatrudnienia.

Studiowanie zaocznie staje się passe

Jeszcze około 10 lat temu ten model studiowania zdobywał coraz większą popularność, w szczycie osiągając prawie taką samą liczbę studentów, co na kierunkach dziennych. Obecnie ze względu na mniejszą liczbę maturzystów i zbyt wysokie ceny czesnego na studiach niestacjonarnych, ich popularność stale maleje i obecnie kształtuje się na poziomie zaledwie 1/4 wszystkich studiujących w Polsce.

Jakie kierunki zatem są najpopularniejsze wśród studentów niestacjonarnych? Zdecydowany prym już od wielu lata wiodą studia humanistyczne, wśród których wymienić można kierunki:

  • zarządzanie i marketing,
  • prawo,
  • pedagogika,
  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Przy czym warto zauważyć, że studia niestacjonarne o wiele lepiej i dynamiczniej reagują na wszelkie zmiany na rynku pracy. Z tego powodu łatwo da się zauważyć spadek popularności niektórych kierunków na przestrzeni lat. Najbardziej na liczbie studentów straciły kierunki budowlane, które wystarczająco nasyciły już rynek pracy.

Z jakiego powodu studia zaoczne tak dobrze reagują na wszelkie zmiany na rynku pracy, a studia dzienne mają z tym problem? Dzieje się tak z powodu aktywności zawodowej studentów zaocznych i ich świadomości funkcjonowania w świecie pracowniczym. Ta wiedza i doświadczenie powoduje presje na uczelniach świadczących ten typ studiów, które aby zdobyć chętnych do studiowania muszą szybko dokonywać korekt w oferowanych kierunkach.

Przeczytaj również: Studia w języku angielskim, czy warto się na takie zdecydować?