Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Auto z komisu – na co zwrócić uwagę przed zakupem i jakie formalności czekają nas po nim?

Wiele osób decyduje się na zakup samochodu używanego. Zanim zdecydujemy się na auto z komisu, trzeba oczywiście sprawdzić czy zachwalany przez sprzedawcę samochód nie miał cofanego licznika bądź nie jest powypadkowy. Najwięcej samochodów sprowadzanych jest z zachodniej Europy. Po wizycie u mechanika często okazuje się, że można wykryć wiele na pierwszy rzut oka niewidocznych wad.

Zdecydowanie jeśli samochód jest zbyt tani w stosunku do wartości rynkowej określonego modelu z tego samego rocznika powinno być to alarmujące. Może się bowiem okazać, że atrakcyjna cena wynika z ukrytych wad.

Jazda próbna jest bardzo istotna. Musimy sprawdzić czy samochód prawidłowo zachowuje się na drodze i czy po puszczeniu kierownicy na prostej drodze nie skręca. Dodatkowo z pewnością trzeba wypróbować hamulce. Istotne jest również obserwowanie wszystkich kontrolek w pojeździe. Trzeba również sprawdzić, w czasie jazdy, jak działa klimatyzacja. Warto również przetestować całą skrzynię biegów. Oczywiście należy samodzielnie wybrać warsztat do przeglądu samochodu, a nie skierować się do warsztatu polecanego przez komis, który znajduje się niedaleko od niego.

Trzeba dokładnie przeczytać umowę w których nie powinno być zapisu o tym, że klient nie zgłosił zastrzeżeń co do stanu samochodu i w związku z tym nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń. Nawet jeśli podpisze się taką umowę można dochodzić swoich praw, niemniej jednak lepiej zaoszczędzić sobie nerwów i dokładnie przeczytać ją oraz zgłosić ewentualne zastrzeżenia przed jej podpisaniem. Umowa na piśmie będzie potrzebna przy rejestrowaniu pojazdu.

W ciągu dwóch tygodni od zakupu trzeba uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, a w ciągu miesiąca dokonać rejestracji samochodu w Urzędzie Miasta.

Przeczytaj również: Wszystko o nowych zasadach zdawania prawa jazdy