Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Pisanie pracy magisterskiej – od czego zacząć?

Praca magisterska to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. O ile pracę licencjacką napisaliśmy, tak magisterka otwiera przed nami zupełnie nowe, nieznane dotąd doświadczenie. Od czego w ogóle powinniśmy zacząć?

Od czego zacząć pisanie pracy magisterskiej?

Nie ma nic lepszego, niż skuteczne planowanie. Dzięki temu uporządkujemy nasze myśli, a materiał – podzielimy. Przy założeniu, że mamy już temat i potrzebne lektury, reszta pracy to czysta organizacja i planowanie. Rozpocznijmy od wyznaczenia terminu oddania pracy magisterskiej. Następnie rozplanujmy, ile dokładnie dni mamy na jej napisanie. Kolejny krok to rozpisanie naszej pracy. Od wstępu, podrozdziałów po bibliografię. Każdy dzień powinniśmy przeznaczań na konkretną partię materiału. Tak planując miesiąc będziemy mieli rozrysowany plan na najbliższy czas, wliczając w to również przerwy i ćwiczenia relaksacyjne, które są równie ważne jeśli zależy nam na skuteczności.

Rozplanowanie pracy magisterskiej

Takie ułożenie pozwoli nam uzyskać zupełnie inny obraz na naszą pracę. Zacznie ona nabierać już pewnych kształtów, dzięki czemu nie będziemy mieli jej z tyłu głowy, a na kartce. Wraz z upływem czasu dostrzeżemy, że wraz z odhaczaniem kolejnych, zaplanowanych rozdziałów mamy wszystko pod kontrolą, a praca zaczyna naprawdę powstawać. Gdy termin oddania będzie się zbliżał, to znak na sprawdzenie jeszcze raz wszystkiego po kolei; tu również sprawdzi się metoda małych kroków, czyli np. jednego dnia sprawdzam rozdziały 1-3, następnego 4-7 itd.

Przeczytaj również: Co zrobić gdy nie dostaniemy się od razu na studia?