Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Wszystko o nowych zasadach zdawania prawa jazdy

Od dnia 4 czerwca 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady zdawania prawa jazdy. Jak bardzo zmienią się obowiązujące dotychczas przepisy?

Dodatkowe ograniczenia

Przede wszystkim zdawanie egzaminu na prawo jazdy według nowych zasad nałoży na młodych kierowców o wiele więcej ograniczeń. Na pierwszy ogień pójdzie oczywiście ograniczenie prędkości – maksimum 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie. Wydłużeniu do 24 miesięcy ulegnie również okres próbny. Pojawi się także obowiązek sygnowania pojazdu prowadzonego przez młodego kierowcę „zielonym listkiem” przez minimum 8 miesięcy od otrzymania uprawnień – bez względu, czy porusza się on swoim własnym, czy też cudzym samochodem. Co więcej, każdy będzie musiał przejść dodatkowe szkolenie teoretyczne z zakresu psychologii ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa jazdy w okresie między 4 a 8 miesiącem od zdania egzaminu. Niemożliwe stanie się również podjęcie pracy w charakterze kierowcy przez 8 miesięcy od otrzymania dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu. Zaostrzenia nie ominą również osób, które utraciły prawo jazdy w wyniku przekroczenia prędkości.

Dodatkowe opłaty

Wykupienie dodatkowego obowiązkowego szkolenia będzie wiązało się także z dodatkowymi opłatami. Koszt uczestnictwa będzie wynosił 300 zł. Z kolei koszt kursu reedukacyjnego, który trzeba odbyć po osiągnięciu limitu 24 punktów wzrośnie nawet do 500 zł.

Przeczytaj również: Auto z komisu – na co zwrócić uwagę przed zakupem i jakie formalności czekają nas po nim?