Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak najlepiej robić notatki?

Ten komu przyszło w życiu studiować, ten doskonale wie, że na studiach jedyną walutą i ceną rzeczą są notatki. Dobre notatki z wykładów są na wagę złota. Z tego powodu są masowo kserowane, przepisywane i w inny sposób powielane. Jak jednak samodzielnie zrobić dobre notatki, aby być pod tym względem niezależnym?

Tworzenie notatek

Każdy kto próbował notować słowo w słowo wypowiadane przez wykładowcę treści, doskonale wie, że jest to zwyczajnie niemożliwe. Mowa jest znacznie szybsza i dynamiczniejsza niż ręka, co sprawia, że fizycznie nie ma możliwości zapisać wszystkiego. Powoduje to, że konieczne jest wypracowanie konkretnej techniki notowania, która sprawi, że będzie można to robić szybko, potem wygodnie i zrozumiale uczyć się ze zgromadzonego i stworzonego materiału.

Jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie najwygodniejszych sposobów notowania informacji jest tworzenie mapy myśli. Jest to graficzne przestawienie pojawiających się np. na wykładzie informacji. Przyjmuje to formę jądra, serca, czy inaczej mówiąc środka tematu, czyli tematu w około którego toczy się wykład, i od tego jądra wychodzą kolejne gałęzie informacji, które przybierają postać jedynie faktów lub pojedynczych słów.

Taka forma tworzenia notatek jest możliwa i skuteczna dzięki sposobowi w jaki działa nasz mózg. Nie ma on zdolności zapamiętywania zapisanych słów, a jedynie obrazy. Kluczem więc do skutecznego robienia notatek jest tworzenie mapy skojarzeń. Konkretny obraz na mapie myśli, będzie odpowiadał naszemu konkretnemu skojarzeniu z danym tematem. Inaczej mówiąc, mapa myśli pozwoli nam przypomnieć sobie treść wykładu i to co notowaliśmy, tak na prawdę nie notując całej treści.

Przeczytaj również: Jakie krzesło obrotowe kupić dla dziecka