Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Kraków popularny wśród turystów

W 2017 roku Kraków zdobył pierwsze miejsce w ankiecie brytyjskiego magazynu podróżniczego „Which?Travel.” plasując się na wspomnianej pierwszej pozycji wśród najciekawszych miast Europy dzięki 94% głosów.

Rzeczywiście, niewiele jest miast, które mogą się z Krakowem równać pod względem ilości zabytków i historii. Kraków to przecież miasto koronacyjne, prawie 700 letnia Stolica Polski oraz nekropolia królów. W 2017 roku odwiedziło go 12,9 mln turystów, których zachwyca przede wszystkim rozległe Stare Miasto ze swoimi niezliczonymi zabytkami – Rynkiem Głównym z Sukiennicami i przepięknymi mieszczańskimi kamienicami, strzelisty Kościół Mariacki, urokliwe uliczki, liczne kościoły, fragmenty murów z Bramą Floriańską, przysadzisty Barbakan, zielone Planty oraz oczywiście zielone Wzgórze Wawelskie, na którym można nawet współcześnie usłyszeć dźwięk Zygmunta, najsłynniejszego w Polsce dzwonu, który przez setki lat bił Krakowianom z wieży Katedry Wawelskiej. Turyści pokochali też klimatyczny Kazimierz z jego siedmioma zachowanymi do dziś synagogami, przemysłowymi budynkami kwartału św. Wawrzyńca, ale również wstrząsającą historią hitlerowskiego getta.

Kraków jest jednym z tych miejsc, w których historia staje się namacalna – wizja Jana Długosza idącego ze swojego domu na Kanoniczej na Wawel, do swoich wychowanków, synów Kazimierza Jagiellończyka, czy Wita Stwosza w trakcie prac nad ołtarzem w Kościele Mariackim albo przechadzającej się po zamkowych krużgankach Królowej Bony ze swoją świtą jest niemal namacalna dzięki licznym zabytkom zachowanym do obecnych czasów.

Przeczytaj również: Kraków zimą i latem – w tym mieście nie można się nudzić