Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Zerwanie umowy przedwstępnej – jakie są konsekwencje?

Umowa przedwstępna to dokument, który jest stosowany przed podpisaniem umowy ostatecznej. Zawiera on wszystkie najistotniejsze postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli w dokumencie jest zapis o możliwości odstąpienia, wówczas nie powinniśmy mieć problemu z rezygnacją, gdy nie dopilnowaliśmy tej kwestii, mogą pojawić się problemy.

Gdy w umowie przedwstępnej zostały zawarte warunki odstąpienia od obowiązku podpisania umowy i został ustalony termin oraz konsekwencje, to sprawa jest prosta. Trzeba w tym wypadku postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumencie.

Podmiot, z którym podpisaliśmy umowę, może zarządzać od nas odszkodowania, czyli rekompensatę za szkody powstałe przez to, że liczył na podpisanie właściwej umowy. Takie odszkodowanie obejmuje między innymi koszty związane opłatami notarialnymi, konsultacjami prawniczymi, przejazdami notariusza. Warto widzieć, że nie można zarządzać odszkodowania za utracone korzyści, jakie można byłoby mieć, gdyby doszło do podpisania umowy przyrzeczonej.

Decydując się na podpisanie umowy przedwstępnej, warto zastrzec w dokumencie zadatek. Takie pieniądze powinny być wpłacone podczas zawierania umowy przedwstępnej. W ten sposób rekompensata za wycofanie się z umowy przyrzeczonej będzie większa.

Nie warto oszczędzać na opłatach notarialnych, warto dokładnie przeanalizować treść umowy i podpisać dokumenty, który będzie dla nas jak najbardziej korzystny. Warto też skonsultować jej treść z adwokatem, który udzieli fachowego wsparcia prawnego.

Przeczytaj również: Adwokat, prawnik i radca prawny – jakie są pomiędzy nimi różnice?