Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Zalany telefon? O czym musisz pamiętać?

Zalania telefonów zdarzają się bardzo często. Jednak odpowiednie postępowanie po „wypadku” może pozwolić na uratowanie sprzętu.

Rozebranie telefonu

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jeśli telefon miał kontakt z dużą ilością wody jest przejście do jego suszenia. W tym celu należy zdjąć tylną klapkę, wyjąć baterię (miejsce styku urządzenia z baterią jest najbardziej narażone na zniszczenia – szybkie odcięcie ładowania pozwala jednak znacznie je ograniczyć), kartę SIM oraz kartę pamięci. Posiadacze większości modeli nie będą mieli z tym większego problemu, jednak użytkownicy nowoczesnych smartfonów często posiadają komórki z wbudowaną już baterią, niemożliwą do ręcznego usunięcia.

Umieszczenie w ryżu

Choć wielu osobom wydaje się to śmieszne – zalany telefon należy umieścić w miseczce ryżu. Ryż doskonale wciąga wodę, dlatego warto włożyć o niego zalany sprzęt (telefon i bateria osobno, o ile to możliwe) i pozostawić na około 24 godziny (niektórzy zalecają nawet 72 godziny).

Nie włączanie

Pod żadnym pozorem nie wolno włączać zalanego telefonu, dopóki całkowicie nie wyschnie. Jeśli odcięcie ładowania nastąpiło stosunkowo szybo – istnieje szansa, że płyta główna nie miała większego kontaktu z wodą i da się ją uratować. W momencie przedwczesnego włączenia można całkowicie uszkodzić telefon. Nie należy również podpinać zalanego telefonu do ładowarki.

Przeczytaj również: Komputer, laptop czy konsola? Co wybrać do grania