Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Absolwentom jakich kierunków najtrudniej zdobyć pracę w zawodzie?

Rynek pracy jest bardzo bolesny, szczególnie dla świeżych absolwentów szkół wyższych. Często kierunek, który zapowiadał się kilka lat temu świetnie i otwierał na świat nowe perspektywy okazuje się po ukończeniu studiów smutnym zderzeniem z rzeczywistością.

Kierunki, po których trudno zdobyć pracę

Jak jednak wiadomo, każdy jest kowalem własnego losu. Pójście na studia, które z pozoru są ,,nieopłacalne” dla jednej osoby, mogą okazać się ścieżką do wielkiego sukcesu dla innej osoby. Chodzi tu raczej o wyspecjalizowany rynek pracy, który przepełniony jest już danym zawodem. To właśnie dlatego wiele osób nie potrafi znaleźć później pracy w zawodzie. Takim kierunkiem jest np. psychologia – wokół mnóstwo jest nowych ośrodków, terapeutów. Zdecydowanie brakuje tutaj miejsc pracy, jednak jeśli chodzi o prywatną działalność – droga wolna.

Trud w zdobyciu pracy w zawodzie

Najmniejsze szanse na pracę w zawodzie mają jeszcze absolwenci kierunków humanistycznych: filozofii, filologii. Okazuje się, że również studiowanie biologii i chemii nie jest równoznaczne ze zdobyciem zawodu. Eksperci są zgodni – to wszystko z powodu zwiększonej liczby magistrów w ostatnich latach. Liczba studentów wzrosła aż o 1/5, a szkoły prywatne nastawiają się na kształcenie zawodów niepotrzebnych w gospodarce. Najłatwiej z kolei mają inżynierowie budownictwa, informatyki, mechanik jak i elektrycy.

Przeczytaj również: Jak przygotować się do matury?