Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Dlaczego czytamy coraz mniej książek

Słowo pisane jest nam potrzebne również w życiu codziennym. Bez umiejętności czytania nie bylibyśmy w stanie dowiedzieć się informacji ze świata z gazet, a także rozszyfrować rozkładu jazdy czy tablicy ogłoszeń. Mimo to biblioteki świecą pustkami, a czytanie ograniczone jest do niezbędnego minimum.

Czytanie jako strata czasu

Pochłonięcie jednej książki zajmuje nawet kilka godzin. Wielu ludzi uznaje tę czynność za marnowanie czasu, wybierając inne rozwiązania. Obejrzenie filmu zajmuje o wiele mniej czasu z podobnym skutkiem, a podczas słuchania audiobooka można oddać się również innym czynnościom, jak na przykład sprzątanie mieszkania.

Wtórny analfabetyzm

Młodzież stała się bardziej leniwa, wybierając zupełnie inne rozrywki zamiast czytania książek. A jeśli już jakaś znajdzie się w ich rękach – będzie to pozycja z małą ilością tekstu i licznymi zdjęciami. Reszta jest zbyt zajęta innymi sprawami, aby chociaż przez pół godziny dziennie cieszyć się poezją lub literaturą wysoką. Powoduje to problemy ze zrozumieniem przeczytanych treści nie tylko u młodych ludzi, ale także dorosłych. Brakuje także wyobraźni i kreatywności.

Ogromny problem

Wymienione wyżej zachowania przyczyniają się do rozwoju ignorantów, co negatywnie wpływa na poziom społeczeństwa.

Przeczytaj również: Gdzie studiować – najlepsze miasta dla studentów