Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Biurko i fotel dla dziecka – jak dobrać je właściwie

Zwykle, kiedy dziecko idzie do szkoły, stajemy przed koniecznością zakupu biurka i fotela, które ułatwią mu odrabianie szkolnych prac domowych. Często taki zakup wiąże się z ogólnym remontem pokoju, dlatego warto zastanowić się nie tylko nad estetyką mebli, ale również ich ergonomią.

Dobór biurka

Jeśli pokój, w którym będzie stało biurko przeznaczone dla dziecka jest duży, albo nawet i niewielki, ale mebel ten może zająć sporo miejsca, warto wybrać duże biurko. Często dziecięce podręczniki i ćwiczenia, zwłaszcza w młodszych klasach podstawówki są wielkości zbliżonej do formatu A4, dlatego głębokość biurka musi być co najmniej tak duża, żeby swobodnie dało się położyć taki podręcznik i zeszyt jeden za drugim. Coraz częściej na dziecięcym biurku znajduje się też monitor komputera i klawiatura albo laptop. Żeby uniknąć ciągłego przekładania i przesuwania, warto kupić biurko również odpowiednio szerokie.

Dobrym pomysłem jest również regulowana wysokość biurka, choć wobec szerokiego wyboru foteli biurkowych, które w zasadzie wszystkie mają dość dużą regulację wysokości poziomu siedziska, tak naprawdę regulowana wysokość biurka ma znaczenie tylko w przypadku wysokich nastolatków i osób dorosłych (pow. 190 cm wzrostu). Niżsi z pewnością równie komfortowo będą siedzieli przy standardowych biurkach.

Dobór fotela

Przede wszystkim fotel powinien być ergonomiczny – regulowana wysokość i stopień nachylenia oparcia to standard. Przy wyborze krzesła dla dziecka warto zainteresować się produktami przeznaczonymi właśnie dla najmłodszych. Wyprofilowane oparcie fotela, które będzie wygodne dla dorosłego, nie będzie komfortowe dla dziecka ze względu na jego wzrost. Oczywiście takie podejście narzuca konieczność wymiany fotela na nowy, większy, wraz z rozwojem naszej pociechy, ale zdrowie kręgosłupa jest wartością fundamentalną i nie należy na niej oszczędzać.

Przeczytaj również: Czy warto studiować turystykę i rekreację?