Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na to, by pierwsze lata swojej dorosłości poświęcić nie tylko na studia, ale też na podjęcie pierwszej pracy. Często skutkuje to szybszym rozwojem w sferze zawodowej. Osoby pracujące już podczas studiów, dużo szybciej odnajdują się na rynku pracy i osiągają na nim sukcesy.
Studia i praca – jak to wszystko połączyć
Z pracą podczas studiów nie mają większych problemów osoby uczące się w trybie zaocznym. W ich przypadku zjazdy odbywają się najczęściej co dwa tygodnie, mogą zaczynać się w piątki popołudniu, albo od soboty. Kto zatem chciałby na serio zaangażować się w pracę na cały etat, zdecydowanie musi wybrać studia zaoczne. W tym przypadku nawet studia wieczorowe nie są do końca dobrym wyborem – zajęcia mogą odbywać się bowiem już około 16:00, a zatem trudno będzie zdążyć na nie po pracy.

Studia dzienne i praca
W przypadku studiowania w trybie dziennym, wszystko zależy od ilości zajęć. Na niektórych kierunkach, praca zarobkowa jest jak najbardziej możliwe. Jest jednak sporo kierunków, które wymagają pełnego zaangażowania się umysłowego, są bardzo absorbujące, a student czy studentka mogą jedynie myśleć o podejmowaniu pracy od czasu do czasu, na przykład na umowę zlecenie. Z pewnością tak wymagającym kierunkiem jest na przykład medycyna. Szukając dla siebie pracy na studiach, warto wziąć pod uwagę swoją dyspozycyjność. W bardzo wielu miejscach zatrudniających studentów wymagana jest bowiem praca na zmiany. Jeżeli ktoś studiuje w trybie dziennym, praca zmianowa jest naprawdę dużym utrudnieniem.
Przeczytaj również: Studia zaoczne – najpopularniejsze kierunki