Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Kłódki na kładce Bernatka w Krakowie – co oznaczają i skąd się wzięły?

Kraków, jak wiele miast europejskich, ma swój most miłości na wzór florenckiego Ponte Vecchio nad rzeką Arno, paryskiego Pont des Arts, rzymskiego Mostu Mulwijskiego czy wrocławskiego Mostu Tumskiego. Jest nim oddana do użytku w 2010 roku Kładka Ojca Bernatka.

Kładka łącząca Podgórze z Kazimierzem, posiada dwa oddzielne, równoległe pomosty. Jeden z nich przeznaczony jest dla ruchu pieszego, drugi – dla rowerowego. Zbudowano ją w miejscu dawnego Mostu Podgórskiego, którego zresztą istniejące przyczółki (skrajne podpory mostu) zostały wykorzystane do podwieszenia stalowego łuku kładki. Mimo licznych kontrowersji związanych z ideą budowy, czy samą budową oraz nadanym kładce imieniem, jej powstanie przyczyniło się do ożywienia kulturalnego, towarzyskiego i turystycznego w bezpośrednim sąsiedztwie Kładki Bernatka. Przywrócone zostało znaczenie dawnego traktu między Rynkiem Podgórskim a placem Wolnica wiodącego ulicami Mostową i Brodzińskiego. Oświetlona stałą iluminacją z wykorzystaniem dynamicznego systemu oświetlenia LED, kładka otrzymała w 2011 roku pierwsze miejsce w kategorii oświetlenie wybranej przestrzeni i obiektu w konkursie na najlepiej oświetloną gminę 2010 roku.

Kładka dość szybko stała się miejscem zakochanych – na jej barierkach zakochane pary wieszają kłódki z wypisanymi czy wygrawerowanymi na nich imionami, inicjałami, datami i sentencjami a następnie zatrzaskują je, a kluczyk wrzucają do Wisły na znak nierozerwalności uczucia.

Przeczytaj również: TOP 10 atrakcji w Krakowie, które musisz zobaczyć