Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Studenci z zagranicy – co najczęściej studiują?

W renomowanych polskich uczelniach, takich jak Uniwersytet Jagielloński czy Politechnika Warszawska, często studiują uczniowie z zagranicy. Szacuje się, że w roku akademickim 2016/2017 w Polsce uczyło się ponad 65 tysięcy studentów zagranicznych. Co najczęściej studiuje zagraniczna młodzież?

Liczni studenci z Ukrainy i Indii

Największa ilość studiujących w Polsce obcokrajowców pochodzi z Ukrainy. W roku akademickim 2016/17 było ich ponad 35 tysięcy. Na drugim miejscu plasuje się Białorusini, a na trzecim nieco bardziej odlegli Hindusi. Oprócz nich w Polsce studiuje też wielu Hiszpanów, Turków i Norwegów. Obcokrajowcy wybierają polskie uczelnie nie tylko ze względu na wysoki poziom nauczania, ale również stosunkowo niskie koszty zakwaterowania i utrzymania. Ceny zakwaterowania w domach studenckich zaczynają się już od około 500 złotych i są dla mieszkańców zagranicznych krajów bardzo atrakcyjne.

Co studiują obcokrajowcy?

Studentów zza granicy można spotkać na wszystkich popularnych kierunkach, takich jak medycyna i informatyka. Wynika to z tego, że na wielu uczelniach, na przykład na Uniwersytecie Warszawskim, kierunki te wykładane są na wysokim poziomie. Oprócz tego wielu obcokrajowców wybiera też ekonomię i socjologię. Najczęściej studiują oni wybrany kierunek w języku angielskim. Studentów zza granicy można spotkać też na kierunkach humanistycznych, takich jak filologia angielska, rosyjska czy też niemiecka.

Przeczytaj również: Studia MBA – dlaczego warto je wybrać?