Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Przestrzeń dla majsterkowicza, czyli jak zagospodarować miejsce na domowy warsztat

Niemal w każdym domu czy mieszkaniu zawsze znajdzie się coś do zrobienia lub naprawienia. Majsterkowanie wymaga jednak odpowiedniego i dobrze zorganizowanego miejsca pracy.

Domowy warsztat ciężko rozplanować w niewielkim mieszkaniu, natomiast w domu można go urządzić np. w piwnicy lub w garażu. Jednak wbrew pozorom nie potrzeba do tego ogromnej przestrzeni. Wystarczy nieco kreatywności i dobre rozplanowanie dostępnego miejsca.

Domowy warsztat można stworzyć na niemal każdej powierzchni, przy czym 10 m² wydaje się być wartością idealną do pomieszczenia niezbędnego wyposażenia, maszyn oraz narzędzi.Oczywiście całkiem wygodny warsztat łatwo urządzić także na nieco mniejszej powierzchni. Wszystko jednak zależy od możliwości lokalowych i zdolności planowania.

Podstawowe wyposażenie

W każdym domowym warsztacie niezbędne minimum stanowi stół z dużym blatem. Przestrzeń wokół niego powinna być otwarta i umożliwiać swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju przedmiotów, które są na nim rozłożone. Oprócz tego potrzebne jest wygodne krzesło, najlepiej obrotowe z regulowanym siedziskiem. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie kilku wytrzymałych półek, na których można umieścić podstawowe narzędzia.

Dobre oświetlenie

Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie warsztatu w miejscu, gdzie mamy stały dostęp do światła dziennego. Jeśli jest to z jakiegoś powodu niemożliwe, warto zainwestować w dobrej jakości żarówki, które dostatecznie doświetlą miejsce pracy.

Przeczytaj również: Jak przechowywać opony w domu?