Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów za granicą?

Wymarzone wakacje, relaks, kąpiele słoneczne i zwiedzanie wspaniałych zabytków łączą się z reguły z letnią beztroską i niekiedy z lekkim roztargnieniem. Niestety chwila nieuwagi na urlopie może nas kosztować utratę dokumentów. Jak się wówczas zachować? Gdzie się udać? Co począć w takiej sytuacji?

Na te i inne pytania warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem wymarzonego odpoczynku. Z pewnością pomoże nam to oszczędzić nerwów w kryzysowej sytuacji.

Jako obywatele Unii Europejskiej mamy zdecydowanie łatwiej. W granicach wszystkich państw członkowskich możemy podróżować posiadając przy sobie tylko dowód osobisty. Dotyczy to również kilku państw spoza Unii, z którymi podpisano odpowiednie porozumienia. Utrata dokumentów w Niemczech, Hiszpanii czy w Czechach nie powinna zatem stanowić problemu, jeśli nie zostaniemy przypadkowo zatrzymani do kontroli.

Nieciekawie zaczyna się robić wówczas, kiedy zgubimy paszport w kraju spoza naszego kontynentu. Bez niego niestety nie można wrócić do domu. Co wówczas zrobić?

Utratę paszportu za granicą należy niezwłocznie zgłosić do organu paszportowego, którym poza granicami naszego kraju jest najczęściej konsul. W przypadku kradzieży dokumentu najpierw należy się udać na policję. Dopiero wtedy kroki trzeba skierować do konsula, u którego można liczyć na wydanie paszportu tymczasowego. O tym, na jaki okres wydany będzie nowy dokument decyduje dany konsul. Warto również pamiętać, że w tym samym czasie traci ważność stary, zagubiony lub skradziony, dokument tożsamości

Przeczytaj również: Ograniczenie praw rodzicielskich