Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Nauka indywidualna czy w grupie? Jak najlepiej przygotowywać się do egzaminów?

Odpowiednie przygotowanie do egzaminów jest niezwykle istotne na każdym etapie nauki i wpływa na wyniki w nauce w takim samym stopniu, jak regularne przyswajanie nowych informacji. Uczniowie często decydują się na naukę w grupie, która ma przynosić większe efekty niż nauka indywidualna. Jednak czy zawsze tak jest?

Nauka indywidualna a nauka w grupie

Problemem z nauką w grupie jest to, że uczniowie często więcej czasu spędzają na pogawędkach i prokrastynacji, niż na rzeczywistej nauce. W związku z tym nie jest ona tak efektywna, jak mogłoby się wydawać. Dla niektórych jednak ten sposób nauki jest niezwykle przyjemny i przez to przynosi znaczące rezultaty. Podczas gdy nauka indywidualna zapewnia większe skupienie i dzięki temu pozwala na szybsze przyswajanie wiedzy, uczenie się w grupie daje możliwość wzajemnego sprawdzenia swoich wiadomości. Dzięki temu gorsi uczniowie mogą uczyć się od tych nieco lepszych.

Kwestia indywidualna każdego ucznia

Tak naprawdę sposób nauki jest kwestią całkowicie indywidualną. Niektórzy uczniowie lubią uczyć się w grupie, podczas gdy inni do efektywnego zapamiętywania informacji potrzebują ciszy i skupienia. Ciężko więc określić, która metoda jest tak naprawdę lepsza. Warto natomiast próbować innych sposobów nauki, jeśli dotychczasowe w pewnym stopniu zawodzą. Dla uczniów, którzy mają problem z samodzielną nauką, powtarzanie informacji w grupie może być znacznie bardziej efektywne, a więc warto go jak najszybciej spróbować.

Przeczytaj również: Najpopularniejsze kierunki studiów w roku 2020/2021