Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Akademik, stancja, a może mieszkanie studenckie – co najczęściej wybierają studenci?

Wyprowadzka z domu związana z podjęciem studiów to zupełnie nowy etap w życiu człowieka. Aby ten czas po latach dobrze wspominać, warto znaleźć dla siebie najlepsze lokum, najbardziej odpowiadające potrzebom i stylowi życia.

Akademik

O akademik można ubiegać się wtedy, gdy mieszka się w sporym oddaleniu od miejsca studiowania. Niebagatelne znaczenie mają również dochody na członka w rodzinie – w założeniu akademik jest przeznaczony dla studentów najmniej majętnych. Oczywiście różnie z tym bywa w różnych miastach, bo w niektórych akademiki nie cieszą się aż tak dużą popularnością i są likwidowane. W miastach takich jak na przykład Kraków, o miejsce w akademiku ciężko.

Stancja czy mieszkanie studenckie

Pokój na stancji to pokój wynajmowany u jakiejś osoby prywatnej, która mieszka w tym samym domu czy mieszkaniu, a jednocześnie udostępnia jedno z pomieszczeń dla studentów. Często są to samotne starsze osoby, które w ten sposób dorabiają sobie trochę pieniędzy. Na stancji trochę trudno o prywatność, ciężko jest również zaprosić partnera czy partnerkę do siebie na noc. Mieszkanie studenckie to już zupełnie inna bajka – najczęściej jest ono wynajmowane przez kilka zaprzyjaźnionych ze sobą osób. W takim mieszkaniu bywa bardzo przyjemnie, o ile osoby mieszkające ze sobą wspólnie dostosują się do panujących tam zasad. Podsumowując, każdy musi znaleźć lokum odpowiadające jego potrzebom oraz możliwościom materialnym.

Przeczytaj również: Jakie korzyści dają studia podyplomowe?