Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Błąd w sztuce lekarskiej – jak udowodnić lekarzowi pomyłkę

Błędy popełnione przez lekarzy mogą odbić się na zdrowiu pacjenta lub przysporzyć mu więcej bólu i powikłań. Brak staranności oraz źle postawioną diagnozę można bardzo łatwo udowodnić, aby lekarz poniósł konsekwencje swoich czynów.

Popełniane błędy

Często są one spotykane już podczas diagnozy, gdy z powodu braku wiedzy lub nie podnoszenia swoich kwalifikacji stawiane jest mylne rozpoznanie. Jest za nią odpowiedzialny jeden człowiek bez konsultacji z resztą zespołu medycznego. Później wynikają już tylko ze złej organizacji pracy – nieprzekazanie lekarzowi najnowszych wyników badań, co skutkuje podaniem nieodpowiednich leków.

Złożenie wniosku

W przypadku bycia poszkodowanym podczas przeprowadzonego leczenia, możemy złożyć wniosek o odszkodowanie z powodu postawienia błędnej diagnozy. W tym celu należy udać się do Wojewódzkiej Komisji. Trzeba pamiętać o tym, aby nie minęły więcej niż trzy lata od wystąpienia powikłań, uszkodzenia ciała lub śmierci pacjenta. Wniosek składa sam pacjent lub jego spadkobierca w przypadku zgonu.

Wysokość zadośćuczynienia

Jeśli udowodnimy winę lekarza, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Jej wysokość zależy od wielu czynników, takich jak na przykład wywołane szkody na zdrowiu.