Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Gdzie tankować? Czyli słów kilka o jakości paliwa na stacji

Kierowcy często tankują tam, gdzie jest po prostu najtaniej. Szczególnie kiedy ceny ropy wędrują w górę, zaczyna się poszukiwanie stacji, gdzie można najwięcej zaoszczędzić na litrze benzyny. Czy jednak ktoś zastanawia się nad jej jakością? Czy jej parametry są kontrolowane?

Kontrolą pod tym względem zajmuje się Izba Handlowa, a wyniki publikowane są przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ten sposób można dowiedzieć się gdzie wykryto nieprawidłowości. Na szczęście stacji, na których sprzedawane jest paliwo o niewłaściwych parametrach, jest coraz mniej.

Jakość paliwa można sprawdzić w trakcie jazdy, gdyż są pewne symptomy wskazujące, że niektóre parametry oleju napędowego bądź benzyny nie spełniają norm. Metaliczny dźwięk pracy silnika, spadek mocy, mogą wskazywać na niewłaściwą temperaturę zapłonu oleju napędowego. Korzystanie z paliwa o niewłaściwych parametrach, np. niewłaściwej odporności na utlenianie oleju napędowego, powoduje po jakimś czasie zatkanie dysz wtryskiwaczy. Zbyt wysoka zawartość siarki, może z kolei skutkować szybszym zużywaniem się katalizatora. Nieprawidłowości dotyczące benzyny dotyczą przede wszystkim prężności par, określającej lotność benzyny. Zbyt wysoka prężność prowadzi do niewłaściwej pracy silnika, a w konsekwencji unieruchomienia jednostki napędowej.

Ponieważ za paliwo niespełniające norm grożą milionowe grzywny, a także utrata koncesji coraz rzadziej się to zdarza. Zatem tankować można raczej bez strachu o uszkodzenie jednostki napędowej. Warto wybierać te bardziej znane stacje, które ze względu na prestiż nie mogą pozwolić sobie na takie sytuacje. Choć z pewnością duża konkurencja sprawia, że te mniej znane starają się o najlepszej jakości paliwo. Jeśli chcemy mniej wydawać na paliwo, warto zainteresować się czym jest EcoDriving.

Przeczytaj również: Porządek w warsztacie – jak przechowywać narzędzia?