Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Ćwiczenia relaksacyjne pomagające w nauce

Każdy student wie, że okres intensywnej nauki musi iść w parze z odpowiednim czasem odpoczynku. Niewielu jednak wie, że nie o sam czas chodzi ale przede wszystkim o jakość odpoczynku. Bierne siedzenie na krześle i czekanie na przyswajanie kolejnej porcji informacji nie jest najlepszym pomysłem i bardzo szybko spowoduje przeciążenie organizmu.

Na odpoczynek tylko ćwiczenia

Nie chodzi jednak o ćwiczenia mające na celu poprawę kondycji czy masy mięśniowej, a o odpowiednie zrelaksowanie i zresetowanie organizmu. Ludzki mózg nie ma umiejętności przyswajania informacji przez dłuższy czas na takim samym wysokim poziomie. Największą efektywność nauki otrzymuje się, gdy informacje do przyswojenia podzielone są na porcje, i przedzielone czasem relaksu. Zapewnia to regularny odpoczynek mózgu i jego funkcjonowanie na odpowiednich obrotach.

Jak odpoczywać mózgiem?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zresetować i w pełni zrelaksować nasz mózg. Jednym z najlepszych jest po prostu położenie się na kilka minut na boku z zamkniętymi oczami. Spowoduje to rozluźnienie wszystkich mięśni, a także zapewni odpoczynek dla oczu.Innym sposobem jest trening medytacji, polegający na wyciszeniu umysły oraz odprężeniu ciała. Osiąga się to np. poprzez trening oddychania przeponą.

Wszystkie te czynności w miarę możliwości najlepiej jest wykonywać przy otwartym lub chociaż uchylonym oknie. Zapewni to stały dostęp świeżego powietrza, a to właśnie tlen ma ogromne znacznie dla poprawnego odpoczywania, jak i jakości prowadzonej nauki.