Styl minimalistyczny i prowansalski w salonie, a dobór odpowiednich firan

Możesz wypełnić pokój najpiękniejszymi meblami i wybrać najlepsze wykończenia, ale bez zasłon wnętrze nie byłoby kompletne i doskonałe. O zasłonach warto mówić szczegółowo tak, aby przyszły wybór pasował do wystroju danego wnętrza.

Do czego służą firany w salonie?

Salon to pomieszczenie do przyjmowania gości, do obchodzenia świąt i uroczystości. To twarz domu, którą chwali się przed znajomymi. Jeśli jest niewygodny, to raczej nie będzie odwiedzany ponownie. Kiedy ludzie wchodzą do jakiegoś pomieszczenia, w pierwszej kolejności zauważają okno. Zasłony są więc odpowiedzialne za pierwsze wrażenie pomieszczenia. Dzięki nim pomieszczenie ożywa. Zasłony mają długą historię. Już w Mezopotamii można znaleźć draperie do okien i drzwi. I dziś, podobnie jak wtedy, komplet firan do salonu do kupienia przez internet pełni kilka funkcji:

  • Chroni przed wiatrem;
  • Chroni przed palącym słońcem;
  • Zapobiega przedostawaniu się owadów;
  • Stwarza ochronę przed pyłem i hałasem;
  • Chroni przed wścibskimi oczami;
  • Pełni funkcję dekoracyjną pomieszczenia.

Firany nowoczesne, minimalistyczne, proste

Nawet jeśli zdecydowałeś się na ten niezwykle ascetyczny styl, nie możesz obejść się bez tekstyliów w swoim salonie. I choć w tym przypadku dekoracja okienna ma spełniać funkcję praktyczną, to jej surowa wersja łagodzi i ociepla lakoniczne otoczenie. Kolorystyka jest powściągliwa, zasłony są monochromatyczne, bez żadnych ekstrawagancji, wzorów i draperii. Odpowiedni jest również tiul pod firanki, biały i przeźroczysty.

Trudno wymyślić bardziej odpowiedni projekt dla minimalistycznego salonu. Pionowe panele przesuwne na oknach nadadzą mu absolutnego wykończenia. Rolety wpisują się także w minimalizm swoim ascetycznym wyglądem we wnętrzu. W salonie można je połączyć z draperiami, ale pamiętaj, że w minimalizmie główną funkcją zasłon jest ochrona przed hałasem ulicznym, światłem słonecznym i wścibskimi oczami.

Firanki w stylu prowansalskim

Ten urokliwy styl, wywodzący się z Francji, znalazł wielu fanów na całym świecie. Zaskakująco ciepłe i przytulne wnętrza elegancko uzupełniają zasłony, które spełniają rolę dekoracyjną. Prowansji nie można sobie wyobrazić bez tekstyliów. Główną cechą stylu jest miękka paleta pastelowych kolorów, bez krzyczących kontrastów.

Naturalne materiały, dotyczy to również zasłon. Zasłony mogą być zarówno monochromatyczne, jak i z dyskretnymi kwiatowymi ornamentami. Tutaj trudno będzie się obyć bez falban, koronek, ruletek i kokardek. Materiał powinien być naturalny, bo styl francuskiej prowincji lubi we wszystkim naturalność. Może to być len, który doskonale połączy swoją prostą fakturę ze stylem; bawełna jest bardzo trwała i łatwa w pielęgnacji; tafta nada luksusowego smaku.